Duru Grup'a

Hoş Geldiniz.

Size özel, sağlıklı ve dengeli beslenme seçeneklerini sunmak, memnuniyetinizi öncelikli kılmak, somut verilere dayalı reçete programlarımızın olmazsa olmazıdır. Yemeklerimiz ile ilgili geri bildirimleriniz kayıt altında tutulmakta, değerlendirilmekte ve en iyi hizmet kalitesini sağlayabilmemiz için anahtar rolü üstlenmektedir.

Bu programlar ile özel istekler, alerjen menüleri, vegan menüleri, vejeteryan menüleri, menü kap sayısı, menü gramajları, oluşturulan reçeteler, talep edilen ekipmanlar belirlenip, satın alma aşamasında tedarikçi firmaların bilgileri ve sahip olması gereken belgeleri, tüm şeffaflığıyla kayıt altına alınmaktadır. Üretim aşamasında; menülerin belirlenen gramaj ve reçetelere uygun olarak hazırlandığını belgeleyen genel durum raporları da her zaman hazırlanabilmektedir.

Doğru Menü Seçiminde Profesyonel Yaklaşım

4-2

Size özel, sağlıklı ve dengeli seçeneklerini sunmak, memnuniyetinizi öncelikli kılmak, somut verilere dayalı reçete programlarımızın olmazsa olmazıdır. Yemeklerimiz ile ilgili geri bildirimleriniz kayıt altında tutulmakta, değerlendirilmekte ve en iyi hizmet  kalitesini sağlayabilmemiz için anahtar rolü üstlenmektedir.

Bu programlar ile özel istekler, alerjen menüleri, vegan menüleri, vejeteryan menüleri, menü kap sayısı, menü gramajları, oluşturulan reçeteler, talep edilen ekipmanlar belirlenip, satın alma aşamasında tedarikçi firmaların bilgileri ve sahip olması gereken belgeleri, tüm şeffaflığıyla kayıt altına alınmaktadır. Üretim aşamasında; menülerin belirlenen gramaj ve reçetelere uygun olarak hazırlandığını belgeleyen genel durum raporları da her zaman hazırlanabilmektedir

Yemek üretiminde son teknoloji ile üretilmiş kombi fırınlar kullanılır. Kombi fırınlar, yemeklerdeki yağ miktarını minimum seviyeye düşürerek daha sağlıklı üretim olanağı sağlar. Gıda mühendisimiz ve Diyetisyenlerimiz her sabah yemeklerin iç sıcaklıklarını ölçer ve kayıt altına alır. Tadım ekibimiz, yemeğin tadını ve görselliğini kontrol ederek olası uygunsuzluklara karşı önlem alır.

TSE ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Sistemi’nin gereklerini maksimum derecede yerine getiren, üretilen tüm ürünlerden şahit numuneler alan ve 72 saat süreyle muhafaza eden bir sisteme tabidir.

Dezenfeksiyon Aşamaları

Uluslararası hijyen standartları doğrultusunda yemeklerimizde kullandığımız sebzeler; akan su altında iyice yıkanır. Çevre ve insana duyarlı klor gazı teknolojisi ile endüstriyel cihazlarla dezenfeksiyonu sağlanır, akabinde durulama, doğrama & rendeleme aşamaları ile işlemler sona erer.

Bu kontrol aşamaları kalite yönetim sistemi dokümanları ile kayıt altına alınır.

shutterstock_109243043

Tam zamanlı gıda mühendisi ve Diyetisyenimiz ile,

  1. Gıda mühendislerimiz tarafından planlanan aylık menü taslakları, hizmet alan birim yetkililerinin onayına sunulur,
  1. Gıda hammaddelerinin besin değerini kaybetmeden hijyenik ve verimli bir şekilde işlenmesini, korunmasını ve depolanmasını planlar,
  1. Çevre kirliliğini önlemek amacıyla hammaddeleri daha verimli işleyip atık maddeleri kontrol altında tutmayı sağlar,
  1. Yaptığı araştırmalar doğrultusunda, yeni ürünlerin oluşturulması ve üretim tekniklerinin geliştirilmesine yönelik projeler hazırlayıp uygulanmasını sağlar,
  1. Üretim sırasında çıkabilecek sorunları teknik bilgi ve becerisiyle gidererek, işlerliğin devamını sağlar,
  1. Üretimi, hammaddeden tüketiciye ulaşıncaya kadar tüm aşamalarında denetleyip, kalite kontrolünü ve dokümantasyonunu sağlar.

MAL KABUL

Türk Gıda Kodeksi ve TSE standartlarını kapsayacak şekilde hazırlanmış ürün alım kriterlerine uygun olarak, gelen tüm malzemeyi büyük bir titizlikle incelemekte ve malzeme kabulü yapmaktayız. Tedarikçilerle yapılan sözleşme doğrultusunda teslim alınacak ürünlerin, mal kabul kriterlerine uymaması durumunda iadesi gerçekleştirilir

DEPOLAMA KURALLARI

Depo alanlarından sorumlu personelimiz (costing), düzeni ve riskli ürünlerin saklama koşullarını, ilk giren ilk çıkar FIFO (first in first out) & süresi önce biten, önce çıkar FEFO (first expire first out) kurallarındaki tüm tedbirleri almaktadır.

YEMEK SEVKİYATLARI

Soğuk & Sıcak zinciriyle hijyenik ve güvenli teslimat...

Frigorifik Taşıma Araçlarımız Yemeklerin taşınması ve müşteriye ulaştırılması süreci hem lezzet hem de mikrobiyolojik koruma açısından çok önemlidir. Yemeklerin taşınması sırasında termoboxlar kullanılarak tüm kurallar azami şekilde yerine getirilir.